Zaměstnanci uplatňují slevu na manželku (manžela) v ročním zúčtování daně, OSVČ v daňovém přiznání. Podmínkou je nepřekročení rozhodného příjmu druhého z manželů. V zákoně o dani z příjmů jsou vyjmenovány příjmy, které se pro účely této slevy nehodnotí, všechny ostatní příjmy se do limitu započítávají. „Nejčastěji se uplatňuje sleva na manželku, pokud celý rok pobírá pouze rodičovský příspěvek, neboť dávky státní sociální podpory se mezi hodnocené příjmy nezapočítávají,“ vysvětluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars. Naopak peněžitá pomoc v mateřství (tzv. mateřská) se do rozhodných příjmů počítá.
Příjmy z pracovních dohod se počítají
I příjemci rodičovského příspěvku si mohou přivydělat. Nejčastěji právě na některou z pracovních dohod. Příjem z dohody o provedení práce i dohody o pracovní činnosti se však vždy hodnotí pro případné uplatnění daňové slevy na manželku. Není přitom rozhodující, zdali se z hrubé odměny platilo sociální pojištění či nikoliv. Z dohody o provedení práce se neplatí sociální pojištění, když je hrubá odměna 10 000 Kč a méně a z dohody o pracovní činnosti, jestliže je hrubá odměna 3 499 Kč a méně. „I odměny z pracovních dohod, ze kterých se neplatí sociální pojištění, mohou být v praxi důvodem, proč nevzniká nárok na vysokou slevu na manželku,“ dodává Gabriela Ivanco.
Kdy dochází k rodinné finanční ztrátě?
Pokud má druhý z manželů vlastní rozhodný příjem jen o několik tisícikorun vyšší než 68 tisíc Kč, potom je na tom rodina finančně hůře, než kdyby měl druhý z manželů vlastní rozhodný příjem nepatrně pod limit pro uplatnění nároku na slevu na manželku. Lehce překročit finanční limit je tedy nevýhodné a je vhodné si případný souhrnný příjem z brigád na pracovní dohody pohlídat již během roku. „Sleva na manželku totiž snižuje přímo vypočtenou daň z příjmů druhého z manželů, a když je roční daň z příjmů před uplatněním slevy na manželku např. 45 000 Kč, tak po jejím uplatnění je to pouze 20 160 Kč,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.
Manželka jako spolupracující osoba
Některým živnostníkům pomáhá s výkonem jejich samostatné výdělečné činnosti jejich manželka, a to jako spolupracující osoba. Pokud ke spolupráci dochází během čerpání rodičovského příspěvku, tak se jedná o výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti, která v takových případech přináší určité daňové výhody. „V takových případech však není nutné hlídat nějaký příjmový limit, neboť při využití spolupráce nelze nikdy uplatnit slevu na manželku,“ upřesňuje Gabriela Ivanco.