
Stále častěji se ukazuje, že benefity nejnovějších technologií nejlépe vyniknou, když se integrují a řídí pomocí chytré technologické nadstavby. Platforma od Infigy optimalizuje provoz čerpadla díky propojení s fotovoltaikou a nákupem elektřiny ze sítě za nejvýhodnější ceny.
Chytré řízení od Infigy má podobu malého modulu, který se připojuje do systému domácí energetiky. Díky propojení s čidly, měřiči a dalšími zařízeními lze nastavit pokročilé scénáře a systém ovládat díky aplikaci v chytrém zařízení. V aplikaci lze nastavit nejrůznější výhodné režimy, sledovat spotřebu elektřiny a zároveň ji optimalizovat a regulovat. Dále lze tepelné čerpadlo ovládat na dálku a například určit, kdy má začít topit, aby byly místnosti před příchodem majitele vyhřáté.
Řízení podle přebytků z fotovoltaiky
Pokud domácnost provozuje střešní fotovoltaiku, platforma Infigy dokáže řídit pohon čerpadla podle aktuálních přebytků z fotovoltaiky. Inteligentní řízení rozhodne, kdy je vhodné čerpadlo napájet elektřinou, kterou vyrobí fotovoltaika, pokud je dostupná, nebo kdy se má využít elektřina z distribuční sítě. Uživatel si samozřejmě může nastavit priority, například upřednostnění nabíjení baterie či elektromobilu před vytápěním.
Řízení podle spotových cen
Další možnosti domácnost získá, pokud přejde na spotové ceny elektřiny. Systém nabízí možnost nakoupit elektřinu pro tepelné čerpadlo tehdy, když jsou ceny nejnižší. Každý den vyhodnocuje, zda bude výroba z fotovoltaiky dostatečná pro provoz tepelného čerpadla. Pokud je očekávaný přebytek malý, systém automaticky přepíná na režim řízení podle spotových cen elektřiny. „Když jsou ceny na trhu nízké, systém využije nastavené korekce k navýšení výkonu tepelného čerpadla. Naopak při vysokých cenách výkon sníží nebo zařízení zcela vypne, aby minimalizoval náklady. V případě modelové situace domu s FVE o výkonu 10 kWp a průměrnou spotřebou čtyřčlenné domácnosti lze dosáhnout úspory až 14 000 Kč ročně,“ uvedl Martin Müller, manažer technické podpory společnosti Acond.
Chytré řízení pro rodinný, nebo bytový dům
Nasazení chytrého řízení má smysl jak v rodinném, tak i v bytovém domě s mnoha bytovými jednotkami. Zde navíc dává ještě větší smysl ukládání přebytečné energie z fotovoltaiky do tepelného výměníku s vodou namísto využití baterie s velkou kapacitou.
„Mnohem účinnější a levnější je chytré řízení s funkcí ukládání přetoků do teplé vody v kombinaci s menší baterií. Například bytový dům s fotovoltaikou o výkonu 20kWp, baterií o kapacitě 20kWh, ve kterém bydlí 20 lidí, může díky optimalizaci a obrovské akumulaci do tepelného výměníku zvýšit využití vlastní energie z 61 % na 97 %,“ upozorňuje Martin Müller. „Díky tomu se prodá do distribuční sítě mnohem méně energie a méně se nakoupí. S takovou optimalizací lze v uvažovaném příkladu dosáhnout výsledné úspory 43 266 korun za rok a při použití spotového obchodování může vzniknout dodatečná úspora dalších až 23 496 korun za rok,“ dodává Martin Müller.