
Tepelné čerpadlo místo nevýhodného prodeje přetoků
Majitelé střešních fotovoltaik řeší často problém, kam s přetoky vyrobené elektřiny. Výroba elektřiny fotovoltaikou je totiž závislá na slunečním svitu, který během dny i roku kolísá. Zatímco v jednu chvíli či období může být vyrobené elektřiny málo a spotřebu je třeba vykrývat elektřinou z distribuční sítě, jindy se vyrábí elektřiny příliš a nelze ji doma spotřebovávat. Prodej přetoků dodavateli elektřiny je přitom stále méně výhodný, ceny se snižují a mnozí dodavatelé elektřinu nevykupují vůbec. Jak tedy s přebytečnou vyrobenou elektřinou nakládat? Platí, že vypínat fotovoltaickou elektrárnu, pokud může vyrábět, je škoda.
Dostatečná spotřeba vyrobené elektřiny
Zásadou číslo jedna je spotřebovat co nejvíce elektřiny vyrobené fotovoltaikou ve vlastní domácnosti. Proto dává smysl využít elektřinu ze slunce pro vytápění. Mimořádně efektivně dokáže elektřinu využít tepelné čerpadlo, na které lze čerpat štědré dotace. Čerpadlo přitom může domácnost nejenom vytápět, ale v létě také chladit.
Na konkrétním příkladu využití demonstruje přínosy kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky společnost Acond. „V domě o rozloze 160 m², kde je kompletní vytápění, ohřev teplé užitkové vody pro čtyřčlennou rodinu, klimatizace, venkovní finská sauna a také nabíjení elektro automobilu, zajištěno tepelným čerpadlem, byly instalovány rovněž solární panely. Díky kombinaci fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem se zde dosahuje úspory více než 60 000 Kč ročně, přitom se 80 % spotřeby pokryje z vlastních zdrojů,“ popisuje příklad z praxe Martin Müller, manažer technické podpory společnosti Acond.
Uložení energie do teplé vody
Pokud umožňuje tepelné čerpadlo také ohřev vody, lze ho využít jako úložiště energie místo baterie. Vyrobenou elektřinu je třeba buď okamžitě spotřebovat, poslat do distribuční sítě, nebo uložit. Prodej přetoků je stále méně výhodný, ukládání do baterie prodražuje pořízení celého systému. Baterie má svůj životní cyklus a po určité době je třeba ji vyměnit. Jako velmi výhodná se tak ukazuje možnost elektřinu přeměnit na tepelnou energii a tu uložit ve formě teplé vody do akumulačního zásobníku.
Akumulační zásobník je nádrž, která se instaluje mezi čerpadlo a rozvody tepla. Pokud je potřeba teplo, voda ze zásobníku je využita v rozvodech, kde ohřívá radiátory, a následně se vrací ochlazená do zásobníku. Díky akumulační nádrži je celý systém efektivnější.
Propojení tepelného čerpadla a fotovoltaiky
Na sladění chodu čerpadla a výkonu fotovoltaiky nemusí domácnost myslet. Vše se děje díky využitým technologiím automaticky a předvolby lze nastavit dopředu. Chytrý řídící systém propojuje obě zařízení, využívá například i predikce počasí a dopředu rozhoduje, kdy je vhodné vodu ohřívat vodu v nádrži, nebo vytápět interiér.
Vyšší dotace na kombinaci opatření
Kombinaci tepelného čerpadla a fotovoltaiky podporuje i stát. „Na pořízení tepelného čerpadla a fotovoltaiky v jednom projektu je možné čerpat vyšší dotace, a to sice díky kombinačnímu bonusu. Ten se u dotace Nová zelená úsporám vyplácí na kombinaci několika úsporných opatření, mezi které patří také propojení čerpadla a solárů,“ konstatoval Martin Müller z Acondu, který doplnil, že dotaci mohou čerpat i ti, kteří již čerpadlo mají a dříve dotaci nevyužili. Spousta zákazníků o této možnosti neví.
Bonus navýší standardní dotaci o 50 000 korun. Ta činí 100 000 na fotovoltaiku, případně 140 000 na fotovoltaiku s chytrým řízením. Dále pak 60 000 korun na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch pro vytápění a přípravu teplé vody, 110 000 korun na tepelné čerpadlo země-voda, voda-voda pro vytápění a 130 000 korun na tepelné čerpadlo země-voda, voda-voda pro vytápění a přípravu teplé vody.