Vzhledem k velkému zájmu o tepelnou techniku není vyloučeno, že se na trhu setkáte s produkty pochybného původu od firem, které třeba ani nemají pro instalaci či následný servis tepelných čerpadel dostatečné technické zázemí a odborné znalosti. Výběr dodavatelské a instalační firmy tak nepodceňujte. Na co se dále zaměřit?
Výkon nebo topný faktor?
Volba správného výkonu tepelného čerpadla je důležitá pro zajištění jeho efektivního provozu. Efektivitu tepelného čerpadla pak udává tzv. topný faktor (COP). Například tepelné čerpadlo s topným faktorem 5 vyrobí z 1 kWh elektřiny 5 kWh tepla. Vás by ale měl více zajímat tzv. sezónní topný faktor (SCOP), který lépe vypovídá o ekonomice provozu tepelného čerpadla, protože bere v úvahu celoroční provoz. Kvalitní dodavatel tuto hodnotu uvádí v dokumentaci nebo ji sdělí na požádání.
Tepelná čerpadla v mrazech
Tepelná čerpadla typu vzduch-voda pracují s teplem z okolního vzduchu, které předávají otopné vodě. Člověka tak může zcela logicky napadnout, že když venku mrzne, není přece odkud teplo brát. Podle odborníků může mít tepelné čerpadlo vzduch-voda během nízkých zimních teplot skutečně nižší účinnost, protože musí na přenos tepla do vody vynaložit větší množství energie.
„Tepelné čerpadlo ztrácí účinnost obvykle při teplotách hodně hluboko pod bodem mrazu, ale takových dnů v Česku moc není. Například průměrná lednová teplota u nás nedosahuje ani −5 °C,“ vysvětluje Martin Müller, manažer technické podpory společnosti Acond, s tím, že v tuhých mrazech se samozřejmě snižuje topný faktor a efektivita provozu. Ta ale i při teplotách −15 °C zůstává o mnoho vyšší než u elektrického topení. Hlavně v chladnějších lokalitách se pak tepelné čerpadlo instaluje společně s tzv. bivalentním zdrojem tepla, obvykle elektrokotlem.
Tepelné čerpadlo se dobře kombinuje s fotovoltaikou
Velkou výhodou tepelného čerpadla je možnost jeho kombinace s domácí solární elektrárnou. Tím, že tepelné čerpadlo z elektřiny vyrobí několikrát víc tepla, vlastně výrazně zvyšuje efektivitu domácí výroby elektřiny. Rychlé změny výkonu, kterými se může výroba elektřiny ve fotovoltaice vyznačovat, ale tepelnému čerpadlu nesvědčí. „Ve spolupráci s Univerzitním Centrem Energeticky Efektivních Budov ČVUT jsme proto vyvinuli inteligentní řízení tepelného čerpadla, které nejen šetří tepelné čerpadlo, ale zároveň přizpůsobuje jeho výrobu aktuální spotřebě domu tak, aby se minimalizovaly přetoky do distribuční sítě,“ popisuje novinku Martin Müller.
Pozor na chladivo
Ani tepelným čerpadlům se nevyhnou omezení daná ekologickými důvody. Příčinou jsou rovněž emise, a to emise chladiva, které se v tepelném čerpadle stará o přenos tepla z okolního vzduchu nebo zemního vrtu do otopné vody. Emise fluorovaných plynů, které se používají jako chladivo v běžných tepelných čerpadlech, klimatizacích nebo lednicích, mají výrazný podíl na oteplování zemského klimatu. Dodatečná výměna chladiva za ekologicky šetrnější je sice možná, ale může být technicky i finančně náročná. Navíc je připravena i legislativa obsahující úplný zákaz servisu zařízení s fluorovanými plyny, tedy chladivy jako R32 a R410a.
Tepelná čerpadla s těmito chladivy nebude možné od roku 2030 používat. Typ používaného chladiva si proto u dodavatele ověřte. Tepelná čerpadla navržená pro udržitelný provoz jsou konstruována s ekologicky šetrným chladivem R290 s velice nízkým GWP 3 (GWP z anglického Global Warming Potential – potenciál globálního oteplování). Tento ukazatel vypovídá o tom, jaký dopad má dané chladivo na klima.