Firmy nabídly vyšší odměny specialistům v energetice, ale i truhlářům, zedníkům či revizním technikům

Srpnové nabídky nástupních odměn potěšily mnohé profese. Například na aktuální rozhýbávání realitního trhu reagovaly výrazně odměny realitních makléřů. Nástupní mzdy však rostly v průměru o 24 procent také specialistům v energetice, o 16 procent truhlářům, o 15 procent revizním technikům a o 14 procent zedníkům. Vyplývá to z dat pracovního portálu JenPráce.cz, který nabídl v srpnu 26,5 tisíc pracovních pozic.

Dle dat pracovního portálu JenPráce.cz poskočily v srpnu nejvíce nástupní odměny realitních makléřů. „Trh s nemovitostmi ožívá, banky hlásí růst zájmu o hypotéky a s tím korespondují i rostoucí odměny, které lákají na nástup do tohoto byznysu,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz. Druhý nejvyšší nárůst mezi měsíci zaznamenaly nástupní mzdy specialistů v energetice. Firmy zvýšily nabídky v průměru z 54 700 korun na 67 900 korun, tedy o 24 procent. O 21 procent se zvedly nabídky nástupních mezd pozicím ve finančním kontrolingu, o 17,5 procent elektroprojektantům a o 15 procent revizním technikům. Truhláři pak mohli získat práci se mzdou o 4 960 korun vyšší než v červenci, zedníci se mzdou o 4 450 korun vyšší. 

V benefitech se vrátily do čela finanční bonusy a prémie 

Finanční bonusy a prémie, které v červenci krátce odsunula na druhé místo dovolená navíc, se opět vrátily do čela pomyslného žebříčku zaměstnaneckých benefitů. Firmy je nabízely v 9,3 %. Dovolená navíc pak tvořila 9,1 % a příspěvek na stravování 8,9 %. „Firmy v srpnu nabídly i několik netradičních zaměstnaneckých benefitů. Mezi nimi byla například možnost využívat prádelnu a čistírnu oděvů nebo kadeřnické a kosmetické služby,“ dodala Anna Kevorkyan. 

Dělnické profese tvořily 7,7 procent celkové nabídky

V srpnu připadlo 7,7 % nabídek na dělnické profese, 4,2 % na operátory výroby, 4,0 % na prodavače/prodavačku, 3,1 % na obsluhu strojů a 2,7 % na administrativní pozice. V srpnu stačilo u 27,9 % nabízených pozic základní vzdělání. 34,9 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 33,5 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývajících 3,6 % pozic vyžadovalo vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia. 

Praha nabídla 19 procent veškeré práce

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v srpnu tradičně na Prahu, a to 19 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 13,3 % a na třetím Středočeský kraj s 11,3 %. Co se týká brigád, Praha dominovala s 31 % nabídek. Jihomoravský kraj pak nabízel 12 % brigád a pomyslné třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 10,5 %. 

Poměr nabízených brigád činil v srpnu 8,3 procent

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz v neposlední řadě vyplývá, že 91,7 % nabízených pracovních nabídek připadalo v srpnu na hlavní pracovní poměr a 8,3 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce.