Kde nakoupit plyn v láhvích?
Prázdné LPG láhve lze vyměnit za plné v husté obchodní síti. Obvyklou klec s tlakovými láhvemi naleznete na čerpacích stanicích, v hobbymarketech stejně jako u mnoha místních prodejců všeho možného ve vašem okolí. Pravidelnému odběrateli – třeba živnostníkovi nebo někomu, kdo vytápí chatku či dílnu – se většinou vyplatí nechat si láhve vozit přímo dodavatelem na základě smlouvy. Jinak ale nebývá problém vyměnit u prodejce láhve různých dodavatelů plynu. „Velcí dodavatelé sdružení v naší asociaci, což představuje přes 4 000 prodejních míst, zákazníkům vymění všechny láhve bez rozdílu s tím, že si je následně mezi sebou směňují,“ popisuje běžnou praxi Ivan Indráček, výkonný předseda ČALPG
Na grilování jsou ideální 5kg láhve
Podle účelu využití jsou k dostání LPG láhve různě velké, o různé hmotnosti plynu. U některých z nich lze vybírat mezi variantami plněnými propan-butanem a čistým propanem a také dobře známými verzemi z oceli, ale i z kompozitních materiálů. V posledních letech se na trhu rozšířily láhve na 5 kilogramů LPG. Pro grilovačku jsou oblíbenou volbou. Většinou obsahují čistý propan, který je bez nenasycených uhlovodíků, takže nezanechává při vaření či grilování žádné skvrny na nádobí. Navíc obsahuje naprosté minimum síry, takže při jeho spalování nevznikají její jedovaté oxidy.
Pětikilová láhev je také výrazně lehčí než dříve obvyklejší desetikilová, umožňuje proto snadnější manipulaci a vejde se do útrob většiny plynových grilů. Čistý propan je výhřevnější než směs propan-butanu a v 5 kg láhvi vystačí i při maximálním výkonu typického grilu minimálně na 8 hodin nepřetržitého provozu, takže v praxi i výrazně déle. Jen 5kg láhev tak může běžné domácnosti pokrýt celou grilovací sezónu.
Láhve nelze plnit plynem podomácku
Plynové láhve smí plnit pouze specializované plnírny. Jedině tak je zaručeno, že láhev obsahuje správné bezpečné množství plynu. Třeba dříve poměrně oblíbené ruční plnění na čerpacích stanicích je zakázané pod hrozbou pokuty, a to z dobrých důvodů. „Tlaková láhev nemůže být zcela plná kapalného plynu, musí být ponechán odpařovací prostor, který odpovídá 20 % objemu láhve,“ vysvětluje Ivan Indráček, který upozorňuje, že při plnění láhví svépomocí jednak nelze zkontrolovat, kolik starého plynu v láhvi zůstalo, současně nelze určit přesnou hmotnost doplněného plynu. „Do automobilů se LPG tankuje v litrech, plynové láhve se plní v kilogramech. Poměr litru a kilogramu LPG ale není za různých teplot stálý a muže se lišit i složení směsi propan-butanu, přičemž hmotnost obou plynů se liší. Rozhodně tedy neplatí, že jeden litr LPG musí vždy vážit půl kilogramu,“ dodává Ivan Indráček.
Jsou plynové láhve bezpečné?
Samozřejmě ano, jde o prověřenou formu distribuce zkapalněného propanu a butanu po celém světě. Je ale třeba se držet určitých zásad. Při nákupu si zkontrolujte, zda má láhev ventil zapečetěný plombou, případně fólií. Není od věci podívat se i na datum poslední tlakové zkoušky a zhodnotit fyzický stav láhve. Rozhodně si neberte láhve zrezlé, promáčklé nebo s poškozeným límcem. Láhve skladujte i používejte ve stojaté poloze. K použití naležato jsou přímo uzpůsobeny pouze láhve určené pro pohon manipulační techniky na LPG. Umisťujte je ve větraných prostorech, mimo přímé slunce a zdroje tepla, ideálně mimo obytné prostory, a ne pod úrovní terénu. LPG je těžší než vzduch a pokud by došlo k úniku plynu z láhve, hromadil by se v nejnižším místě. A stejně jako zvířatům nebo dětem nesvědčí rozpálený automobil, kde může teplota v létě rychle přesáhnout i 60 °C, ani tlakovým láhvím.
Jak láhev připojit?
Při připojování láhve ke spotřebiči postupujte dle doporučení výrobce spotřebiče nebo podle produktového štítku na láhvi. Vyjma dvoukilových se všechny větší LPG láhve připojují ke spotřebiči přes regulátor tlaku plynu. Převlečná matice, kterou regulátor našroubujete na ventil láhve místo plastové krytky, má opačný závit. Odborníci doporučují gumové tlakové hadice, kterými se láhev připojuje ke grilu či jinému spotřebiči, vyměnit po 5 letech, regulátor tlaku plynu pak po 10 letech. Pro průběžnou kontrolu těsnosti všech spojů slouží detektor nebo pěnotvorný roztok. Vystačíte si ale i s obyčejnou mýdlovou vodou.
Podrobnější informace, jak zacházet s LPG láhvemi, poskytuje Česká asociace LPG na webu Bezpecnelahve.cz.