Nástupní odměny rostly znovu v energetice a IT, polepšit si však mohli i pracovníci ostrahy či strážní

Možnost nastoupit za vyšší odměnu se v dubnu naskytla opět profesi specialisty v energetice, ale také třeba provozním manažerům, IT pozicím, či pracovníkům ostrahy nebo strážným. Zatímco však zmíněná ostraha mohla nastoupit v průměru za 24 tisíc korun, specialita v energetice dostal nabídku téměř 69 tisíc korun. Vyplývá to z dat pracovního portálu JenPráce.cz, který nabídl v dubnu 26 tisíc pracovních pozic.

Dle dat pracovního portálu JenPráce.cz se v dubnu posunuly nejvíce nabídky nástupních mezd pro specialisty v energetice, čímž se opakovala situace z letošního února. Z průměrných 50 500 Kč nabízených v březnu mohli lidé s touto profesí nastoupit v dubnu za 68 800 Kč. O 33,7 % se zvýšily i nabídky pro provozní manažery. Z březnových 40 400 Kč se dubnový průměr nástupní mzdy vyšplhal na 54 tisíc korun. Třetí nejvyšší posun pak zaznamenaly nástupní mzdy finančních analytiků, které se zvedly v průměru o 13 200 Kč na 56 200 Kč. „Polepšit si mohli i nově nastupující pracovníci ostrahy či strážní, nicméně jejich mzdy se stále pohybují výrazně pod průměrem,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.

V dubnu byly top zaměstnaneckým benefitem opět finanční bonusy a prémie

Finanční bonusy a prémie byly s 9,3 % i v dubnu nejnabízenějším zaměstnaneckým benefitem. V 8,7 % pak firmy nabídly příspěvek na stravování a v 8,5 % dovolenou navíc. „Mezi zaměstnaneckými benefity si dlouhodobě drží oblibu také firemní akce a přátelské prostředí. Oba benefity nabízí firmy ve zhruba 5 procentech případů,“ dodala Anna Kevorkyan.

Dělnické profese tvořily 6,5 procent celkové nabídky

V dubnu připadlo 6,5 % nabídek na dělnické profese, 3,6 % na operátory výroby a na prodavače/prodavačku, na obsluhu strojů 2,9 % a administrativní pozice pak 2,6 %. V dubnu stačilo u 25,2 % nabízených pozic základní vzdělání. 37,1 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, 33,3 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zbývající necelá 4,5 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.

Praha nabídla 17 procent veškeré práce

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v dubnu tradičně na Prahu, a to 17 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj s 12,4 % a na třetím Moravskoslezský kraj s 11,8 %. Co se týká brigád, Praha dominovala s 29,6 % nabídek. Jihomoravský kraj pak nabízel 12,4 % brigád a pomyslné třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 10,9 %.

Kategorie