Odhaduje se, že automatizace bude hyper, na druhou stranu jde vývoj v praxi přeci jen pomaleji. Je to dáno i komplexitou a pestrostí procesů v logistice. „Soustřeďujeme se na stabilní a stále se opakující procesy, které ulehčují lidem práci. Není to ještě o tom, aby se robot naučil jiný algoritmus a sám se přeprogramoval, což by vedlo k hyperautomatizaci,“ říká Josef Murgaš ze společnosti STILL ČR. Přístup, kdy se při automatizaci začíná s jednoduššími úkony s jistou mírou opakovatelnosti, dokládají i projekty z praxe. Co vše je tedy nutné zohlednit, když chce firma automatizovat?
Jak postupovat a na co při automatizaci nezapomenout
„V prvé řadě je potřeba si ověřit a interně potvrdit, že firma a její management automatizaci opravdu chtějí a že jsou schopny zajistit financování. Jinak bude pracně vyhotovená nabídka představovat zbytečně vynaložený čas a peníze,“ dokládá Karel Šprojcar ze společnosti JK Logistika. Do automatizace firmy investují z důvodu nedostatku lidí, eliminace chyb, nebezpečnosti provozu nebo neatraktivnosti práce. Rostislav Schwob ze společnosti Aimtec zdůrazňuje faktor konkurenceschopnosti: „Obecně jsou projekty v automatizaci investičně náročné s delší dobou návratnosti. Přesto nemá cenu polemizovat o jejich smysluplnosti. Dnes není otázkou jestli, ale jak. Největší výzvou je zároveň neztratit flexibilitu, ale naopak ji ještě rozšířit. Odpovědí může být právě hyperautomatizace.“
V druhé řadě je nutné nepodcenit přípravu, která může trvat delší dobu, protože musí řešit i všechny vedlejší aspekty, které spolu zdánlivě nesouvisejí. Je nutné se podívat na procesy, jak na sebe navazují, jestli jsou správně nastavené, jaká je konzistence vstupních dat. Zvážit, zda využít fixní dopravník, například robotický, nebo flexibilní automatizaci v podobě AMR. Řešení by mělo být modulární, stabilní, otevřené technologiím, které zatím mnohdy ani nejsou na trhu, a v neposlední řadě vybrat dodavatele – partnera, který o tom všem bude takto přemýšlet.
Jeden partner, který projekt zastřeší
„Dnes nedokáže jedna firma vyřešit celou automatizaci. Potřebujete mít specialistu na identifikaci předmětů, AGV, regály, integraci technologií a softwaru a další. Je nutné spolupracovat s více firmami, nebo mít jednoho partnera, který vše zastřeší. Poptat 25 firem z internetu není řešením, ztrácí čas zákazník i my jako dodavatel,“ vysvětluje k výběru partnera Libor Mihalka ze společnosti LogTech.
Dotazník na závěr nebo právě na začátek?
Pro návrh správného logistického řešení jsou nezbytně nutné informace a data o provozu skladu. Zároveň pokud firma přemýšlí o automatizaci, měla by si položit i další důležité otázky:
- Jak by měla vypadat vaše logistika za deset let? Předpokládáte změny, o kterých dnes ani nevíte?
- Potřebujete flexibilní řešení, které bude schopné rychle a pružně reagovat na změny?
- Začínáte na zelené louce, nebo se snažíte zlepšit procesy ve stávajícím provozu?
- Víte, jak budete lidi, stávající technologie, nové technologie, procesy a systémy integrovat dohromady?
- Jak daleko jste ve standardizaci manipulačních jednotek a logistických toků a ve způsobech manipulace?
Detailnější otázky najdete v dotazníku spolku SKLAD, který si můžete projít a lépe se tak na automatizaci připravit!
https://www.sklad.cz/hura-na-automatizaci-aneb-jak-se-na-ni-pripravit/#dotaznik