Výkon, a hlavně sezónní topný faktor
Z hlediska co nejefektivnějšího provozu je důležité zvolit správný výkon tepelného čerpadla, který by měl odpovídat tepelným ztrátám domu a také místním klimatickým podmínkám. O efektivitě samotného tepelného čerpadla pak vypovídá takzvaný topný faktor (COP), který určuje, kolik vám dané zařízení vyrobí tepla z jedné kilowatthodiny spotřebované elektřiny. Například tepelné čerpadlo s topným faktorem 5 vyrobí z 1 kWh elektřiny 5 kWh tepla. „Topný faktor je ale spíše teoretická a orientační hodnota. Více by vás měl zajímat takzvané sezónní topný faktor – SCOP –, který bere v uvahu celoroční provoz a lépe vypovídá o ekonomice jeho provozu,“ popisuje Oto Hanus, technický ředitel společnosti Acond. A dodává, že poctivý výrobce tuto hodnotu uvádí v dokumentaci nebo ji sdělí na požádání.
Pozor na hlučnost
Ale nejde jen o ekonomiku provozu. Tepelné čerpadlo v zimě pracuje mnoho hodin denně, důležitou charakteristikou je proto také jeho hlučnost. Ta se udává v decibelech (dB), jedná se o logaritmickou jednotku – hodnota vyšší o 3 dB znamená dvojnásobný hluk a platí to i obráceně. Na každém decibelu proto velmi záleží. Kvalitní výrobci si dávají záležet, aby jejich tepelná čerpadla byla co nejvíce tichá. Dosahují toho třeba použitím velkých ventilátorů, účinným odhlučněním kompresoru a precizním sladěním vnitřních komponent.
Kvalitní materiál i design
S hlukem také souvisí celkové technické provedení tepelného čerpadla. „Důležitá je robustní ocelová konstrukce, díly z kvalitních a odolných materiálů a v neposlední řadě také design podpořený atraktivním vzhledem nerezových komponent. Přece jen jde o součást domácnosti, která bývá často instalovaná na viditelném místě,“ vysvětluje Oto Hanus. Důležité je podle něj také to, aby tepelné čerpadlo mělo všechny potřebné atesty z českých i evropských zkušeben.
Dodací lhůta
Pokud chcete tepelným čerpadlem topit už tuto sezónu, začátek podzimu je nejvyšší čas, kdy začít řešit jeho pořízení. „Aktuálně zvládáme nainstalovat tepelné čerpadlo i do 1 měsíce od objednání. Rostoucí zájem i blížící se topná sezóna se však může do dodacích lhůt negativně promítnout. Pokud chcete instalaci tepelného čerpadla stihnout do zimy, doporučuji si pospíšit,“ radí Oto Hanus z firmy Acond.
Kombinace s jiným zdrojem tepla
Pokud chcete tepelným čerpadlem nahradit starší zdroj tepla – třeba starý kotel na tuhá paliva nebo plyn – můžete zvážit, zda si ho neponechat. Tepelné čerpadlo je u takových instalací možné provozovat v podmínkách, kdy je násobně účinnější proti plynovému zdroji. Starý kotel vám pak může sloužit jako záložní zdroj tepla třeba na těch pár dní opravdu velkých mrazů, kdy účinnost tepelného čerpadla může klesnout. A tím, že nebudete muset řešit demontáž a likvidaci starého kotle, také vše urychlíte.
Výrobce nebo prodejce?
Pozor na výběr dodavatelské a instalační firmy. „Vzhledem k velkému zájmu o tepelnou techniku se na českém trhu objevilo mnoho firem, které dodávají produkty pochybného původu a nemají pro instalaci tepelných čerpadel dostatečné technické zázemí a odborné znalosti,“ popisuje situaci na trhu Oto Hanus. Nejjistější volbou je obrátit se přímo na některého z dlouholetých a prověřených výrobců, který vám tepelné čerpadlo dodá, nainstaluje a uvede do provozu.
Pozor na staré radiátory
Tepelné čerpadlo má obvykle nižší teplotu výstupní otopné vody než třeba kotel na tuhá paliva a tomu musí odpovídat také radiátory. Energeticky výhodná je kombinace tepelného čerpadla a teplovodního podlahového vytápění nebo nízkoteplotních radiátorů. Pokud máte staré litinové radiátory, nejspíš vás spolu s instalací tepelného čerpadla bude čekat také jejich výměna. Náklady na nové rozvody a radiátory ale můžete případně zahrnout do žádosti o dotaci. I tu vám totiž dokáže šikovný dodavatele zajistit.