Trh s úvěry do 30 milionů korun, jež čerpají zejména živnostníci a malí a střední podnikatelé, v loňském druhém kvartále s ohledem na nejistotu spojenou s koronavirovou pandemií zaznamenal boom následovaný poměrně silným ochlazením, které souviselo s obezřetností bank úvěrovat podnikatelský sektor. Což přetrvává do určité míry i nadále. Proto v posledním roce narostl význam národní rozvojové banky, subjektu, který mírní dopady hospodářských recesí. Její úlohu v ČR sehrává Českomoravská záruční a rozvojová banka.
„Za běžné situace, kdy se ekonomice daří, se podílíme na pětině až čtvrtině všech nově poskytnutých úvěrů do třiceti milionů korun, které jsou určeny zejména malým a středním podnikům. Od poloviny loňského roku jsme tento podíl navýšili na více než polovinu a stále jej držíme, což vypovídá o větší obezřetnosti komerčních bank úvěrovat podnikatelský sektor a potřebě sdílet riziko s naší bankou,“ uvádí Jiří Jirásek, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB, a dodává: „Tento trend je charakteristický právě pro období hospodářských recesí, kterou zažíváme i nyní. Díky tomu, že na trhu působí i tzv. národní rozvojová banka, s níž mohou běžné banky sdílet riziko, neztrácí trh likviditu a podnikatelé mohou pokračovat ve své činnosti i dalších investicích.“
ČMZRB v první polovině letošního roku poskytla podnikatelům podporu v objemu 23 miliard korun napřímo poskytnutých či zaručených úvěrů, což je o deset miliard více než za prvních šest měsíců předcovidového roku 2019 a o 8 % méně než v prvním pololetí roku 2020, kdy byla o přibližně dvě třetiny zvýšená potřeba financování. V 93 % případů podnikatelé získali záruku za úvěr, jímž ve většině případů financovali své provozní potřeby. V ostatních případech se jednalo o zvýhodněný úvěr určený zejména k pořízení nových strojů, zařízení, technologií či rozšíření stávajících výrobních či skladových kapacit.
Nejčastěji (přes 90 %) podporu čerpaly malé podniky, přičemž každý druhý podpořený subjekt byl dokonce živnostník či drobný podnikatel s méně než 10 zaměstnanci. Devět procent podpořených firem byly středně velké podniky, ty velké s více než 250 zaměstnanci tvořily půl procento z celkového počtu podpořených podnikatelských subjektů.
Největší poptávka po financování byla od firem, které působí v oblasti maloobchodu a velkoobchodu. Z tohoto oboru byl každý třetí podpořený podnik. Čtvrtina podpořených firem pak působí v průmyslu a necelá pětina ve stavebnictví. Z hlediska regionálního členění čtvrtina podpořených subjektů působí v Praze, 12 % v Jihomoravském kraji a 11 % v Moravskoslezském kraji.
Skoro 60 % podpory, kterou ČMZRB ve spolupráci s komerčním sektorem v prvním pololetí letošního roku podnikatelům poskytla, směřovala z programů COVID. Z nich bylo profinancováno 1 900 projektů v objemu přes 13 mld. Kč napřímo poskytnutých nebo zaručených úvěrů. Dalších téměř 10 miliard Kč získali podnikatelé z běžných programů banky. Podporu z nich čerpalo ve sledovaném období 1 700 malých a středně velkých firem.
Vedle napřímo poskytnutých úvěrů či ručení za komerční úvěry ČMZRB poskytovala v prvním pololetí letošního roku ještě specifickou formu podpory pro podniky z oblasti cestovního ruchu. Jednalo se o záruku za spoluúčast, kterou musí cestovní kanceláře složit pojišťovně při sjednávání pojištění pro případ úpadku. Tuto formu podpory využilo 87 firem v objemu vystavených záruk přes 83 mil. Kč.