Jak funguje nákup energií pro domácnosti za velkoobchodní ceny z burzy?

Dodávky energií za velkoobchodní ceny jsou alternativou ke klasickým pevným tarifům. I když zákazník nemá jistotu v podobě fixní platby, protože takzvaná spotová cena na burze se neustále mění, může výrazně ušetřit za marži dodavatele. Cena produktů ze spotového trhu se kromě aktuální ceny komodity a distribuce obvykle skládá z platby za dodané množství energie a fixní platbu za den či měsíc. Společnost Primagas v rámci nového produktu Transparent účtuje ke spotové ceně zemního plynu pouze 16 haléřů za každou kilowatthodinu dodané energie.

Nejen firmy, ale i domácnosti mají možnost odebírat plyn za velkoobchodní ceny. Klasické tarify a ceníky dodavatelů sice znamenají pro zákazníka určitou jistotu stabilních plateb, současně však v sobě zahrnují nemalé marže dodavatelů, kteří se logicky musejí bránit cenovým výkyvům na burze. „Poplatek za takovou jistotu je u klasických tarifů zbytečně vysoký, a pokud cena komodity na burze poklesne, změna se v ceníku může projevit v lepším případě následující rok. U produktů, které reflektují aktuální spotovou cenu, ale zákazník okamžitě platí méně,“ říká Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas, která dodává LPG i zemní plyn. Zdůrazňuje přitom, že neexistuje žádná cenová setrvačnost jako například u cen pohonných hmot, kdy se aktuální cena ropy promítne na stojanech čerpacích stanic až s určitým zpožděním.

Pokud však cena naopak roste, neznamená to, že odběratel nutně prodělá. „Nesmíme zapomínat, že hovoříme o velkoobchodní tržní ceně, která nezahrnuje marži koncového dodavatele. I při znatelnějším výkyvu ceny komodity směrem vzhůru tak zákazník zpravidla stále platí cenu srovnatelnou nebo i nižší, než jakou nabízejí dominantní dodavatelé,“ vysvětluje Jiří Karlík. Jakýkoliv výkyv je každopádně většinou dočasný. „Pro zákazníka je proto u spotových produktů relevantní nikoliv aktuální cena na burze, ale cenový průměr vnitrodenního trhu s plynem alespoň za rok zpětně. Až jeho porovnáním s ostatními nabídkami nebo stávajícím tarifem dostane srozumitelné vodítko při úvahách o změně dodavatele,“ dodává Jiří Karlík.

Cena zemního plynu pro konečného spotřebitele se vždy skládá z ceny samotné komodity a regulovaného poplatku za distribuci a služby operátora trhu, který je pevně stanoven Energetickým regulačním úřadem. Další složkou je pak marže dodavatele. U spotových produktů si dodavatel většinou účtuje k reálné ceně plynu a regulovanému poplatku, který je pro všechny stejný, přirážku za každou spotřebovanou kilowatthodinu a stálý denní či měsíční poplatek.

Společnost Primagas nově poskytuje produkt Transparent, který umožňuje nákup zemního plynu za aktuální tržní cenu na burze pouze s jediným administrativním poplatkem. „V rámci naší nabídky Transparent platí zákazník pouze za komoditu dle aktuální spotové ceny na burze a jako u všech dodavatelů poplatek za distribuci. Jedinou platbou pro nás jako dodavatele je 0,16 koruny za kilowatthodinu za zákaznický servis a nákup plynu, a to pro jakékoliv roční odběry a bez žádných dalších kapacitních poplatků,“ popisuje Jiří Karlík a dodává, že aktuální tržní cenu si je možné kdykoliv ověřit, spotové ceny lze sledovat denně online na stránkách operátora trhu OTE.

Vážený průměr spotové ceny 1 MWh zemního plynu za posledních 12 měsíců (březen 2020 až únor 2021) činil 357 Kč bez DPH. V modelovém příkladu spotřeby 20 MWh v distribučním území Gasnet (celé území Česka kromě jihu Čech a Prahy) by zákazník s produktem Transparent zaplatil celkem 19 420 Kč vč. DPH.

Kategorie